
Udruga gluhih i nagluhih Dubrovačko-neretvanske županije
S T A T U T
UDRUGE GLUHIH I NAGLUHIH
DUBROVAČKO NERETVANSKE ŽUPANIJE
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
-
Udruga gluhih i nagluhih Dubrovačko-neretvanske županije (u daljnjem tekstu: Udruga) je dragovoljna socijalno-humanitarna, kulturno-prosvjetna rekreativna udruga, koja okuplja osobe oštećena sluha (gluhe, nagluhe i gluhoslijepe), kao i roditelje gluhe djece i mladeži, na području Dubrovačko-neretvanske županije u jedinstvenu udrugu, a u svrhu promicanja svih aspekata kvalitetnijeg života osoba oštećena sluha, u ostvarivanju i zaštiti njihovih pojedinačnih i zajedničkih interesa, a područja djelovanja udruge su: zaštita i promicanje ljudskih prava, socijalna djelatnost, zaštita zdravlja, doprinos razvoju demokratske političke kulture i međunarodna suradnja.
-
Udruga je samostalna u ostvarivanju svojih ciljeva utvrđenih Statutom, a djeluje u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, Zakonom o udrugama i drugim podzakonskim aktima, utvrđenim ciljevima i drugim aktima koje sama donese ili prihvati.
-
Udruga je nestranačka, nepolitička i neprofitna udruga.
-
Udruga djeluje na načelima neovisnosti, javnosti, demokratskog ustroja, neprofitnosti i slobodnog djelovanja u javnom životu.
Članak 2.
-
Puni naziv Udruge je: Udruga gluhih i nagluhih Dubrovačko-neretvanske županije
-
Skraćeni naziv Udruge: UGNDNŽ
-
U međunarodnim kontaktima Udruga može uz naziv na hrvatskom jeziku koristiti i prijevod naziva na engleski jezik koji glasi: ASSOCIATION OF THE DEAF AND HARD HEARING OF DUBROVAČKO-NERETVANSKA COUNTY
-
Skraćeni naziv Udruge na engleskom jeziku: ADHH - DNC
Članak 3.
-
Udruga je pravna osoba i djeluje na području Dubrovačko-neretvanske županije, članica je Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, a može surađivati sa sličnim nacionalnim i međunarodnim organizacijama.
-
Svojstvo pravne osobe Udruga stječe upisom u Registar udruga kod nadležnog upravnog tijela.
Članak 4.
-
Blagdan Udruge je Međunarodni dan (tjedan) gluhih, koji se slavi posljednje nedjelje u mjesecu rujnu.
-
Za Blagdan mogu se dodjeljivati nagrade i priznanja zaslužnim članovima Udruge i drugim građanima i pravnim osobama za promicanje ciljeva i djelatnosti Udruge.
Članak 5.
-
Sjedište Udruge je u Dubrovniku, Josipa Kosora br. 30.
-
Odluku o promjeni adrese sjedišta donosi Izvršni odbor Udruge.
Članak 6.
-
Udrugu predstavlja i zastupa predsjednik Udruge koji je ujedno i predsjednik Izvršnog odbora.
-
Dopredsjednik ili tajnik mogu predstavljati Udrugu u granicama ovlasti koje im daje predsjednik.
Članak 7.
-
Udruga ima pečat okruglog oblika promjera 30 mm. U krugu pečata ispisan je tekst: Udruga gluhih i nagluhih Dubrovačko-neretvanske županije, sa znakom (simbolom) Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih u sredini, koji je zajednički svim udrugama gluhih i nagluhih na području Republike Hrvatske, a detaljno je opisan u Statutu Hrvatskog Saveza gluhih i nagluhih.
-
Udruga u svom radu može koristiti i okrugli pečat promjera 18 mm sa upisanim tekstom uz rub pečata: “Udruga gluhih i nagluhih Dubrovačko-neretvanske županije”.
Članak 8.
-
Udruga ima i svoj žiro-račun.
Članak 9.
-
Potpisnici na žiro-računu su Predsjednik/ca i druga osoba koju ovlasti Izvršni odbor
Udruge.
-
Za bezgotovinska plaćanja potrebna su dva potpisa.
Članak 10.
-
Udruga može surađivati s organizacijama osoba s invaliditetom i drugim srodnim udrugama, a čija je osnovna djelatnost promicanje prava i zaštita invalidnih osoba na području Dubrovačko-neretvanske županije.
-
Udruga može surađivati i sa srodnim regionalnim i gradskim organizacijama u tuzemstvu i inozemstvu, sukladno politici Poglavarstva Grada Dubrovnika i Županije, ako je u interesu članstva Udruge.
Članak 11.
-
U Udruzi nije dopuštena diskriminacija na rasu, boju, spol, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, narodnost, etničko ili socijalno podrijetlo, imovinu, sindikalno članstvo, a posebno po vrsti i stupnju invaliditeta te kršenje sloboda i prava čovjeka i građanina.
-
Članovi upravljačkih tijela Udruge u obavljanju djelatnosti, ne smiju svoj privatni interes stavljati ispred interesa Udruge.
-
Članovi upravljačkih tijela Udruge u svim poslovima od interesa i značaja za Udrugu moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano čuvajući vlastitu vjerodostojnost i vjerodostojnost Udruge.
-
U slučaju da su privatni interesi člana/ice upravljačkih tijela Udruge u suprotnosti s interesom Udruge ili kad privatni interes utječe ili može utjecati na nepristrani rad člana/ice upravljačkog tijela Udruge, u obavljanju djelatnosti Udruge, član/ica upravljačkog tijela Udruge koji se zatekne u sukobu interesa dužan je o tome izvijestiti Izvršni odbor Udruge, i ako je moguće, izuzeti se od daljnjeg rada od konkretnih djelatnosti.
-
U slučaju dvojbe o mogućem sukobu interesa bilo koji član upravljačkog tijela može zatražiti mišljenje Izvršnog odbora i Nadzornog odbora Udruge.
Članak 12.
-
Statut Udruge osnovni je opći akt Udruge.
-
Svi ostali opći akti Udruge moraju biti usklađeni s odredbama Statuta Udruge.
-
Odredbe akata Udruge koje su u suprotnosti s odredbama Statuta ne mogu se promjenjivati.
Članak 13.
-
Prijedlog Statuta utvrđuje Izvršni odbor i upućuje Skupštini na raspravu i usvajanje.
-
Statut se smatra usvojenim kada ga prihvati dvotrećinska većina broja članova prisutnih na Skupštini Udruge.
Članak 14.
-
Statut Udruge, odnosno izmjene i dopune Statuta donosi Skupština, odnosno dvotrećinska većina broja članova prisutnih na Skupštini Udruge nakon provedene rasprave.
-
Postupak za izmjenu i dopunu Statuta pokreće Izvršni odbor ili 20 punopravnih članova Udruge.
-
Izmjene i dopune Statuta Udruge donose se prema postupku za donošenje Statuta.
-
Inicijativa za izmjene i dopune Statuta podnosi se u pisanom obliku Izvršnom odboru Udruge sa utvrđenim dnevnim redom sjednice u skladu s odredbama Statuta koji je prilog izmjena i dopuna dužan uvrstiti na dnevni red prve sljedeće sjednice Skupštine.
-
Prijedlog izmjena i dopuna Statuta mora sadržavati novu formulaciju članaka Statuta čije se izmjene i dopune predlažu uz obrazloženje prijedloga.
-
Tumačenje odredaba ovog Statuta daje Izvršni odbor Udruge.
-
O svim proceduralno – statutarnim pitanjima koja nisu uređena ovim Statutom odlučuje Izvršni odbor Udruge.
-
Izvršni odbor je ovlašten uskladiti Statut s normotehničkim i jezičnim principima, ukoliko to zahtjeva nadležno državno tijelo.
CILJEVI UDRUGE
Članak 15.
Ciljevi Udruge:
-
Okupiti osobe oštećena sluha, te roditelje djece i mladeži, koja nemaju ili imaju ograničenu radnu sposobnost, radi ostvarivanja i promicanja kvalitetnijeg života u zaštiti njihovih pojedinačnih i zajedničkih interesa.
-
Organizirati članstvo da bi ostvarilo ravnopravnost u društvenoj zajednici.
-
Zalagati se za suradnju u lokalnoj zajednici radi postizanja ciljeva organizacije.
-
Primjena UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.
-
Primjenu Akcijskog plana Vijeća Europe za osobe s invaliditetom za promicanje prava i potpunog sudjelovanja osoba s invaliditetom.
-
Primjenu Nacionalne strategije Izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom.
-
Primjenu EU Kodeksa dobre prakse o pravima i kvaliteti života gluhih i nagluhih osoba te drugim dokumentima i zakonskim aktima u kojima je obuhvaćena problematika osoba s invaliditetom.
-
Stvaranje uvjeta za neovisno življenje i izjednačavanje mogućnosti gluhih i nagluhih osoba kroz pružanje socijalnih usluga: informiranje, savjetovanje, pomaganje, pomoć u kući, psihosocijalna podrška te usluge tumača/prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika. Promicanje invaliditeta kao ljudskog prava.
-
Poticanje gluhih i nagluhih osoba na uključivanje u aktivnosti zaštite okoliša i prirode.
-
Poticanje primjene suvremenih tehnologija.
-
Poticanje primjene Univerzalnog dizajna.
-
Poticanje zdravih stilova življenja.
-
Iniciranje i predlaganje nadležnim tijelima mjera za unapređivanje društvenog položaja i uloge gluhih i nagluhih osoba te njihove pravne i materijalne zaštite.
-
Poticanje i podupiranje osnivanja sekcija i klubova, zadruga i ustanova odnosno drugih izvaninstitucionalnih oblika osposobljavanja gluhih i nagluhih osoba te organiziranog korištenja slobodnog vremena u cilju socijalizacije i neovisnog življenja.
-
Organiziranje i poticanje suradnje s vladinim i nevladinim udrugama, ustanovama, fondacijama i zakladama.
-
Poticanje i razvoj svih oblika socijalnog poduzetništva.
-
Briga za osiguranjem potrebnih materijalno – financijskih sredstava i uvjeta za zajedničke programe, pokretanjem gospodarstvenih drugih aktivnosti sukladno zakonskim mogućnostima.
-
Uvažavanje pripravnosti na toleranciju, nesebičnost, timski rad i dogovaranje, poštivanje uvjerenja drugih ljudi i pozitivnih pristup u rješavanju nastalih problema.
-
Izgrađivanje partnerskih odnosa kao temelj međusobnog uvažavanja članova, provođenje i financiranje programa i projekata, te jasnog teritorijalnog djelovanja u smislu prikupljanja donacijskih i financijskih sredstava na području županije u kojoj je udruga registrirana.
-
Poticanje i razvijanje izdavačke, informativne i medijske djelatnosti u Udruzi radi širenja informacija i saznanja o gluhoći i problematici življenja gluhih i nagluhih osoba.
-
Osnaživanje ukupne organizacijske strukture, udruživanje, financiranje, zakonodavne regulative, zapošljavanje i međusobna suradnja.
DJELATNOSTI KOJIMA UDRUGA OSTVARUJE SVOJE CILJEVE
Članak 16.
Djelatnosti kojima se ostvaruju ciljevi Udruge jesu:
-
vodi stalne aktivnosti radi unapređivanja društvenog položaja i aktivne uloge u rješavanju njihovih životnih problema,
-
obavještava ovlaštene organe o postojanju pojedinih problema u osoba oštećena sluha, gdje je potrebna pomoć šire društvene zajednice i predlaže mjere za njihovo rješavanje,
-
organizirano djeluje na prevladavanju komunikacijskih barijera koje se pojavljuju u svakodnevnom životu i radu kod osoba oštećena sluha,
-
neposredno organizira u vlastitim okvirima i u suradnji sa drugim organizacijama društveni život svojih članova, osobito na planu izvješćivanja, te prosvjetnih, kulturno umjetničkih, rekreativnih i športskih i drugih društvenih aktivnosti,
-
pomaže u ostvarivanju novčane pomoći ugroženim članovima i njihovim obiteljima,
-
surađuje sa Centrom za socijalnu skrb, na način da članovima pomaže u pisanju zamolbi za ostvarivanje prava iz zakona o socijalnoj skrbi, zakona o mirovinskom osiguranju, zdravstvenom osiguranju i drugo,
-
svojim članovima vrši uslugu preslika zdravstvene i osobne dokumentacije,
-
organizira odmor i rekreaciju u odmaralištima pod povoljnim uvjetima,
-
vodi evidenciju o članstvu, imovini i financijskim sredstvima Udruge,
-
organizira seminare i druge stručne sastanke s određenim temama korisnim za osobe oštećena sluha i njihove roditelje,
-
pruža razne oblike pomoći surađujući s drugim organizacijama i udrugama, a najugroženijim članovima može davati novčanu pomoć ili pomoć u naravi,
-
pomaže svojim članovima u ostvarivanju prava na slušna pomagala i surdotehnička pomagala, kao i u snabdjeveniju istih,
-
njeguje i razvija humanost, solidarnost i zajedništvo među članovima,
-
donosi akte i inicira zaključivanje ugovora za obavljanje posla koji su u korist osoba oštećena sluha,
-
zastupa svoje članove u svim njihovim potrebama i zalaže se za bolji status znakovnog jezika,
-
obavlja djelatnost prikupljanja i raspodjele humanitarne pomoći sukladno odredbama Zakona o humanitarnoj pomoći,
-
stvaranje uvjeta za izjednačavanje mogućnosti posebno osjetljivih skupina (mladi, nezaposleni, žene, osobe starije od 65 godina),
-
informiranje članova i građanstva (radio, TV, tisak, telefon, letak, društvene mreže, i dr.) o pravima i obvezama, povlasticama te radu Udruge,
-
briga za osiguranjem materijalno-financijskih sredstava i uvjeta za zajedničke programe, pokretanjem drugih aktivnosti sukladno zakonu,
-
promicanje i razvijanje volonterstva i ostale djelatnosti volonterstva,
-
razvoj civilnog društva,
-
razvoj lokalne zajednice,
-
organiziranje slobodnog vremena članova kroz područja kulture i umjetnosti, sporta, tehničke kulture, zaštitu okoliša i prirode i ostalo.
-
Pružanje usluga osobne asistencije, te ostalih socijalnih usluga, sukladno utvrđenim standardima u pružanju socijalnih usluga i potrebama članstva u lokalnoj zajednici, te načelima deinstitucionalizacije, a koje obuhvaćaju: savjetovanje, pomaganje i edukacije, stručnu potporu u procesima uključivanja u život zajednice, te poticanje razvoja službi podrške u zajednici i alternativnih javnih usluga za osobe oštećena sluha.
Navedene ciljeve i djelatnosti Udruga ostvaruje svojim godišnjim programom rada.
Članak 17.
-
Radi učinkovitijeg ostvarivanja svojih ciljeva, Udruga je članica Hrvatskog Saveza gluhih i nagluhih (u daljnjem tekstu Savez).
-
Udruga se može učlaniti i u srodne nacionalne i međunarodne organizacije radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva i razmjene iskustava za djelovanje u koristi gluhih i nagluhih osoba te njihovih obitelji.
-
U cilju što potpunijeg ostvarivanja ciljeva Udruga surađuje sa udrugama iz područja svoga djelovanja koje imaju slične ciljeve te sa nadređenim upravnim tijelima i službama čija je djelatnost od izravnog ili neizravnog značaja za Udrugu i gluhe i nagluhe osobe
-
Odluku o udruživanju s drugim udrugama donosi Skupština Udruge
-
Udruga može osnovati podružnice u drugim gradovima na području Republike Hrvatske. Podružnice se osnivaju radi ostvarivanja ciljeva te učinkovitijeg djelovanja Udruge. Podružnice nemaju svojstvo pravne osobe.
-
Odluku o osnivanju i ukidanju podružnica donosi Skupština Udruge na prijedlog Izvršnog odbora Udruge.
Članak 18.
Izvršavanje djelatnosti Udruga ostvaruje neposredno angažiranjem članstva i svojih organa i posredno preko drugih organa, ustanova i organizacija, uspostavljanjem stalnih ili povremenih oblika suradnje tako:
-
da organizira sastanke, savjetovanja i druge skupove, osniva radne grupe i komisije,
-
koristi sredstva informiranja i propagande.
ČLANSTVO
Članak 19.
Članovi Udruge mogu biti: redovni, potporni i počasni.
Redovnim članom Udruge može postati:
-
svaka osoba s oštećenjem sluha (gluhi, nagluhi i gluhoslijepi) koji imaju prebivalište na području djelovanja Udruge,
-
roditelji koji zastupaju djecu oštećena sluha, zato jer ta djeca nemaju ili imaju ograničenu poslovnu sposobnost.
-
i osoba normalna sluha koja je zbog svoje stručnosti neophodno potrebna za uspješan rad s osobama oštećena sluha.
Osobom oštećena sluha smatra se osoba čiji gubitak sluha na boljem uhu iznosi od 35 do 8o db (za nagluhe) te od 81 db pa dalje (gluhe osobe).
Osobe oštećena sluha bez poslovne sposobnosti ili s ograničenom poslovnom sposobnošću mogu biti članovi Udruge, kao minimalni članovi, bez prava odlučivanja u radnim tijelima Udruge.
Potpornim članom Udruge može postati svaka poslovno sposobna fizička i pravna osoba koja prihvati Program i Statut i koja svojim radom pomaže ostvarivanje ciljeva i djelatnosti Udruge.
Pravnu osobu zastupa njezin predstavnik.
Potporni članovi mogu prisustvovati sjednicama tijela Udruge i sudjelovati u aktivnostima koje provodi, ali bez prava odlučivanja.
Počasnim članom mogu postati Odlukom Izvršnog odbora Hrvatskog Saveza gluhih i nagluhih Zagreb pojedinci ili pravne osobe koje se kroz dulji period istaknu svojim izuzetnim doprinosom u ostvarivanju ciljeva i djelatnosti Udruge a na prijedlog Izvršnog odbora Udruge.
Počasni članovi ne mogu biti birani u tijela Udruge, mogu sudjelovati u radu u tijelima Udruge i akcijama koje organizira Udruga, ali bez prava odlučivanja.
Počasnim članom Udruge može postati fizička ili pravna osoba sa sjedištem u inozemstvu.
Članak 20.
Članom Udruge postaje se potpisivanjem pristupnice, uplatom članarine i dodjelom članske iskaznice.
Članak 21.
Udruga vodi popis svojih članova.
Članovi Udruge plaćaju članarinu.
PRAVA I OBVEZE ČLANOVA
Članak 22.
Redovni članovi Udruge imaju slijedeća prava i obveze:
-
promicati program Udruge, neposredno sudjelovati u akcijama i drugim skupovima Udruge,
-
sudjelovati u radu Udruge,
-
svojim djelovanjem i ponašanjem pridonositi ostvarivanju ciljeva Udruge,
-
birati i biti biran u tijela Udruge, Hrvatskog Saveza gluhih i nagluhih - Zagreb,
-
provoditi odluke tijela Udruge,
-
čuvati ugled Udruge,
-
davati prijedloge, prigovore i mišljenja u vezi rada Udruge, te obavještavati o njezinom radu,
-
redovito plaćati članarinu,
-
tražiti pomoć i potporu u rješavanju i zadovoljavanju osobnih problema nastalih isključivo zbog gubitka sluha,
-
biti obaviješten o radu Udruge, i
-
nadzirati rad Udruge.
ČLANARINA
Članak 23.
-
Redovni članovi Udruge plaćaju godišnju članarinu.
-
Odluku o visini članarine donosi Skupština Udruge,
-
Do donošenje odluke Skupštine o visini članarine, odluku o visini akontacije članarine donosi Izvršni odbor.
ČLANSTVO U UDRUZI PRESTAJE
Članak 24.
Članstvo u Udruzi prestaje:
-
istupanjem članstva po osobnoj volji,
-
smrću,
-
ako nije platio članarinu za dvije godine,
-
isključenje iz Udruge zbog toga što se član svojim radom ne pridržava odredaba Statuta, programa, svojim djelovanjem šteti interesima i ugledu i ometa rad tijela Udruge.
Članak 25.
Postupak za isključenje iz članstva mogu pokrenuti članovi ili tijela Udruge, a Stegovna komisija donosi Odluku o isključenju.
Stegovne mjere su: upozorenje, opomene pred isključenje i isključenje.
Stegovni postupak provodi Stegovni sud na način propisan odredbama ovog Statuta.
REGISTAR ČLANOVA
Članak 26.
-
Udruga vodi registar članova u električnom i pisanom obliku.
-
Registar članova sadržava:
-
Podatke o osobnom imenu
-
Datumu rođenja
-
Datumu pristupanja Udruzi
-
Postotak oštećenja sluha
-
Datumu prestanka članstva u Udruzi
-
a može sadržavati i podatke o:
-
Adresi člana,
-
Broju telefona ili mobitela
-
Adresi e-pošte
-
Pristup Registru članova iz stavka 1. Imaju predsjednik/ica Udruge I tajnik/ica Udruge, a po potrebi predsjednik/ica može ovlastiti I druge osobe Udruge.
Članak 27.
Udruga može imati svoje ustrojstvene oblike (podružnice, ogranke, klubove i slično), bez svojstva pravne osobe, i na njih se na odgovarajući način primjenjuju propisi koji se odnose na ortakluk.
Podružnice se mogu osnovati po principu, u pravilu za područje jednog naselja, više naselja, gradova i općina, a čine je svi članovi koji žive na području podružnice.
Članak 28.
Izvršni odbor potiče osnivanje podružnice.
Radi osnivanja podružnice Izvršni odbor imenuje povjerenika čija je zadaća prikupljanje novih članova.
Članak 29.
Odluku o osnivanju podružnice donosi Izvršni odbor.
Članak 30.
Povjerenik podružnice predstavlja članove na svom području, zastupnik je u Skupštini Udruge.
UPRAVLJANJEM UDRUGOM I TIJELA UDRUGE
Članak 31.
Tijela Udruge:
-
Članovi Udruge upravljaju Udrugom neposredno ili putem svojih izabranih predstavnika, na način utvrđen ovim Statutom.
Tijela Udruge jesu:
-
Skupština,
-
Predsjednik Udruge,
-
Izvršni odbor,
-
Nadzorni odbor,
-
Stegovna komisija,
-
Tajnik/ica.
Članak 32.
1. Skupština
Skupština Udruge:
-
Skupština je najviše tijelo Udruge, a čine je zastupnici s područja djelovanja.
-
Rad zastupnika u tijelima Udruge je dobrovoljan.
-
Broj zastupnika, njihov izbor, vrijeme provođenja izbora i izborni postupak utvrđuje Izvršni odbor posebnom odlukom, te poslovnikom o radu koji je usvojila Skupština.
-
Za zastupnike u tijelima Udruge mogu biti birani samo redoviti članovi.
-
Članovi Skupštine biraju delegate za Skupštinu Saveza.
-
Mandat zastupnicima u Skupštini Saveza traje (4) četiri godine.
-
Član Skupštine može i prije isteka mandata biti opozvan zbog kršenja propisa i statutarnih odredbi na zahtjev članova Skupštine.
Članak 33.
-
Skupština se saziva prema potrebi, a najmanje jednom u dvije godine, a Izborna svake četvrte godine. Tom prilikom bira se predsjednik Udruge, Nadzorni odbor i Stegovna komisija.
-
Mandatno razdoblje u tijelima Udruge i članovima tih tijela traje četiri godine i mogu biti ponovno birani.
-
Skupštinom predsjedava predsjednik/ica Udruge
-
Sjednice Skupštine saziva predsjednik/ica Udruge
-
Na sjednicu Skupštine pozivaju se pismenim pozivom svi članovi Udruge iz članka 33. Stavka 1. Najmanje sedam (7) dana prije održavanja sjednice Skupštine.
-
U odluci o sazivanju Skupštine, Izvršni odbor utvrđuje Dnevni red sjednice te dan, sat i mjesto održavanja Skupštine.
Članak 34.
Skupština odlučuje o slijedećim pitanjima:
-
donosi Poslovnik o radu,
-
usvaja Statut, njegove izmjene i dopune i druge opće akte,
-
potvrđuje mandate izabranih članova,
-
bira i razrješava predsjednika, dopredsjednika, Izvršni odbor, Nadzorni odbor i Stegovnu komisiju,
-
donosi konačnu odluku o isključenju članova iz Udruge,
-
razmatra i donosi Program rada i Financijski plan za naredni period,
-
razmatra sveukupnu problematiku osoba oštećena sluha,
-
razmatra i potvrđuje izvješća o radu Izvršnog i Nadzornog odbora,
-
donosi Financijski plan i usvaja zaključni račun i odobrava financijska izvješća,
-
odlučuje o visini članarine,
-
odlučuje o dodjeli priznanja, diploma i pohvala organizacijama ili članovima,
-
odlučuje o prestanku postojanja Udruge i utvrđuje način provođenja likvidacijskog postupka, i
-
odlučuje o žalbama u stegovnom postupku.
-
Imenuje delegate u Skupštini Saveza iz redova tijela upravljanja Udruge na mandate od četiri godine.
-
U slučaju opoziva i/ili otkaza delegata Izvršni odbor bira novog koji nastavlja mandat delegata na čije je mjesto izabran,
-
Predsjednik/ica Udruge član je i Izvršnog odbora Saveza.
Članak 35.
Odlučivanje:
-
Skupština odlučuje na sjednicama.
-
Sjednice Skupštine saziva predsjednik Udruge.
-
Redovna Skupština održava se jednom godišnje ili jednom u dvije godine.
-
Izvanredna sjednica Skupštine saziva se: na temelju odluke Izvršnog ili Nadzornog odbora ili na temelju pismenog zahtjeva ¼ članova Udruge
-
Skupština može pravovaljano odlučivati ako je na sjednici nazočno 30 članova.
-
Skupština odluke donosi većinom glasova nazočnih članova, osim u slučajevima kada je ovim Statutom određena druga potrebna većina.
-
O radu sjednice vodi se zapisnik koji se čuva u arhivi Udruge.
IZVANREDNA SKUPŠTINA
Članak 36.
-
Izvršni odbor Udruge dužan je sazvati Izvanrednu Skupštinu kada to zatraži 1/3 članova Skupštine Udruge pisanim putem.
-
U svom zahtjevu o sazivanju izvanredne Skupštine predlagatelji su obavezni predložiti dnevni red sjednice.
-
Ako Izvršni odbor ne sazove sjednicu Izvanredne Skupštine u roku od 30 dana od dana prijema zahtijeva iz stavka 1. ovog članka sazvat će je predlagatelj.
-
Odluka predlagatelja o sazivanju Izvanredne sjednice Skupštine treba sadržavati prijedlog dnevnog reda, dan, sat I mjesto održavanja sjednice Skupštine.
-
U izvanrednim situacijama i Izvršni odbor Udruge, na prijedlog predsjednika Udruge, može sazvati Izvanrednu Skupštinu.
Članak 37.
2. Predsjednik Udruge
-
Udruga ima predsjednika koji se bira javnim glasovanjem na Skupštini iz redova kandidata, koji prethodno moraju predložiti svoje programe rada.
-
Od kandidata za predsjednika izabran je onaj koji je dobio najviše glasova od potrebnog broja nazočnih zastupnika na Skupštini.
-
Predsjednik zastupa i predstavlja Udrugu.
-
Predsjednik je za svoj rad, kao i za rad Izvršnog odbora odgovoran Skupštini.
Članak 38.
Predsjednik obavlja slijedeće poslove:
-
upravlja radom Udruge,
-
organizira i usklađuje rad i aktivnosti Udruge u skladu s programom i ciljevima Udruge,
-
predlaže Skupštini članove Izvršnog odbora,
-
predlaže Izvršnom odboru imenovanje tajnika i blagajnika,
-
saziva i predsjedava Skupštinama i Izvršnom odboru,
-
skrbi o izvršenju odluka i drugih akata Skupštine i Izvršnog odbora,
-
potpisuje akte koje donosi Skupština i Izvršni odbor,
-
predstavlja Udrugu u područnim tijelima koje skrbe o osobama s invaliditetom,
-
predstavlja Udrugu u Hrvatskom Savezu gluhih i nagluhih, i
-
obavlja i druge poslove u skladu sa Zakonom, Statutom i aktima Udruge.
Članak 39.
-
Dopredsjednik predstavlja Udrugu u slučaju kada je predsjednik spriječen, ili kad predsjednik podnese ostavku dok se ne izabere novi predsjednik.
-
Dopredsjednika bira i opoziva Izvršni odbor na prijedlog predsjednika.
-
Dopredsjednik za svoj rad odgovara predsjedniku i Izvršnom odboru.
Članak 40.
-
Mandat predsjednika i dopredsjednika traje četiri godine i iste osobe mogu biti ponovno izabrane za predsjednika i dopredsjednika.
Članak 41.
3. Izvršni odbor
-
Izvršni odbor je izvršno tijelo Udruge koje obavlja poslove i zadatke između dviju sjednica i zasjedanja Skupštine.
-
Članovi Izvršnog odbora imaju jednaka prava, dužnosti i odgovornosti, a za svoj rad odgovaraju predsjedniku i Skupštini.
-
Izvršni odbor broji 11 članova, a bira ih Skupština javnim glasovanjem.
-
Izvršni odbor čine: predsjednik, dopredsjednik, tajnik, blagajnik i još 7 članova.
-
Članovi Izvršnog odbora biraju se na prijedlog predsjednika iz redova zastupnika Skupštine.
-
U Izvršnom odboru moraju biti zastupljene podružnice koje imaju više od 30 članova.
-
Kriterij za članove Izvršnog odbora su poznavanje problematike osoba oštećena sluha, te radi veće mobilnosti da ima mjesto boravka u sjedištu Udruge.
Članak 42.
-
Mandat članova Izvršnog odbora traje četiri godine.
-
Članu Izvršnog odbora može prestati mandat prije isteka vremena na koje je izabran:
-
razrješenjem od strane Skupštine,
-
prestankom članstva u Udruzi, i
-
na osobni zahtjev.
-
-
Član Izvršnog odbora može se razriješiti ako ne obavlja svoje dužnosti u skladu sa zakonom, ovim Statutom i programom rada Udruge.
-
Na mjesto člana Izvršnog odbora kojemu je mandat prestao na temelju stavka 2. Ovog članka bira se odnosno imenuje novi član do isteka mandata na koji je izabran prethodnik.
Članak 43.
-
Izvršni odbor radi na osnovu Programa rada Udruge.
-
Radom Izvršnog odbora rukovodi predsjednik.
-
U slučaju njegove odsutnosti ili spriječenosti radom Izvršnog odbora rukovodi dopredsjednik, a u slučaju njegove odsutnosti član Izvršnog odbora kojeg ovlasti predsjednik.
Članak 44.
Izvršni odbor ima slijedeće ovlasti:
-
utvrđuje prijedlog Statuta, odnosno njegove izmjene i dopune,
-
utvrđuje prijedloge općih akata koje donosi Skupština,
-
priprema sjednice Skupštine, vodi i organizira rad i djelovanje Udruge između sjednica Skupštine,
-
razmatra i usvaja prijedlog programa rada, financijskog plana, izvješća o radu, tromjesečna financijska izvješća i zaključnog računa,
-
na prijedlog predsjednika potvrđuje imenovanje dopredsjednika, tajnika i blagajnika,
-
imenuje predstavnike i članove Udruge u stalna ili povremena radna tijela,
-
organizira društvenu aktivnost, rekreaciju i zabavni život članova Udruge,
-
odlučuje o namjeni financijskih sredstava,
-
odlučuje o nabavi osnovnih sredstava,
-
predlaže odluku o dodjeli priznanja i nagrada zaslužnim članovima,
-
određuje osobe s pravom potpisa akata i dokumenata,
-
predlaže organiziranje obavljanja stručno-administrativnih, administrativno tehničkih i financijskih poslova i način plaćanja,
-
radi obavljanja poslova od interesa za članove angažira ustanove i pojedince i donosi odluku o Ugovoru o radu, u skladu Zakona o radu, odluku o Ugovoru o djelu, a sve u skladu sa zakonskim propisima,
-
angažira stručnjake za izradu analiza, informacija o pitanjima važnim za ostvarivanje ciljeva Udruge u oblasti rehabilitacije i socijalne skrbi, i
-
prema potrebi angažira i vanjske suradnike u izvršavanju ciljeva izdataka – stručnim materijalno financijskim poslovima, a međusobna prava utvrđuju Ugovorom o djelu, sukladno zakonu.
Članak 45.
-
Sjednice Izvršnog odbora održavaju se po potrebi, a najmanje četiri puta godišnje.
-
Sjednice Izvršnog odbora saziva predsjednik Udruge.
-
Sjednice Izvršnog odbora sazivaju se pismenim putem ili telefonom najmanje 4 dana prije održavanja, a u hitnim slučajevima najmanje 2 dana ranije.
-
U izuzetnim i hitnim slučajevima, Izvršni odbor može pojedine odluke donositi pismenim, telefonskim izjašnjavanje, i izjašnjavanjem putem elektroničke pošte, s tim da se na slijedećoj sjednici verificira donijeta odluka.
-
Izvršni odbor može pravovaljano odlučivati ako je sjednici nazočno više od polovine njegovih članova.
-
Izvršni odbor odlučuje većinom glasova nazočnih članova.
-
O sjednicama Izvršnog odbora vodi se zapisnik, nakon usvajanja potpisuje ga predsjednik/ica Udruge i zapisničar Udruge.
Članak 46.
4. Nadzorni odbor
-
Radi provođenja nadzora nad cjelokupnim djelovanjem svih tijela Udruge, osniva se Nadzorni odbor.
-
Nadzorni odbor bira Skupština od punopravnih punoljetnih članova Udruge.
-
Članovi Nadzornog odbora bira se iz redova Skupštine, a mogu biti i osobe koje nisu članovi Udruge, a svojom stručnošću pridonose zakonitosti i kontroli zakonitosti rada Udruge.
-
Nadzorni odbor sastavljen je od 3 (tri) člana i 1 (jednog zamjenika) koji ne moraju biti iz redova zastupnika Skupštine.
-
Nadzorni odbor iz svojih redova bira predsjednika.
-
Nadzorni odbor obavlja nadzor nad materijalno-financijskim poslovanjem Udruge i o tome podnosi jednogodišnje Skupštini i Izvršnom odboru izvješće.
-
Predsjednik Nadzornog odbora može biti nazočan sjednicama Izvršnog odbora.
-
Poželjno je da u sastavu nadzornog odbora bude barem jedan stručnjak u domeni računovodstva.
Članak 47.
Dužnosti Nadzornog odbora:
-
Nadzire zakonitost rada svih tijela Udruge osim Skupštine.
-
Nadzire primjenu Statuta, ostalih općih akata i Pravilnika te provedbu odluka Skupštine i Izvršnog odbora.
-
Nadzire i pregledava materijalno – financijsko poslovanje Udruge jednom u godini, a po potrebi i češće.
-
O uočenim pojavama i svojim stavovima izvješćuje Izvršni odbor i Skupštinu Udruge te pravovremeno predlaže poduzimanje odgovarajućih mjera.
-
Provodi stegovne postupke u slučaju kršenja odgovornosti od strane članova.
Članak 48.
-
Nadzorni odbor može bez prethodne najave, a sukladno vlastitoj prosudbi, obaviti nadzor bilo kojeg tijela Udruge.
-
Sva tijela Udruge dužna su Nadzornom odboru davati podatke, uvid u dokumentaciju i druge dokumente koje traže i izvijestiti ga što su učinili u svezi s njegovim nalazima i prijedlozima.
-
Nadzorni odbor dužan je upozoriti na nepravilan rad tijela Udruge, na propuste u primjeni odredbi Statuta te na nezakonito i nenamjensko trošenje sredstava Udruge.
Članak 49.
-
Sjednice Nadzornog odbora održavaju se prema potrebi.
-
Sjednice Nadzornog odbora saziva njegov predsjednik sam ili na pismeni zahtjev predsjednika Udruge, Izvršnog odbora ili 20 punopravnih članova Skupštine Udruge.
-
Nadzorni odbor odluke donosi jednoglasno, ako su na Sjednici nazočna najmanje 2 člana.
Članak 50.
6. Tajnik
-
Tajnik Udruge je koordinator između Izvršnog odbora i posebno izabranih radnih tijela Udruge.
-
Tajnik može dužnost obavljati profesionalno ili volonterski.
-
Izvršni odbor utvrđuje uvjete za radno mjesto tajnika.
-
Tajnika Udruge na prijedlog predsjednika bira Izvršni odbor.
-
Poželjno je da tajnik bude osoba oštećena sluha,
-
Prigodom biranja ili imenovanja tajnika, obvezatno voditi računa da ima visoku ili višu stručnu spremu, te da poznaje hrvatski znakovni jezik gluhih. Ostale kriterije i uvjete propisuje Izvršni odbor Udruge.
Članak 51.
Tajnik obavlja stručne poslove za Udrugu,
-
skrbi i poduzima mjere za ostvarivanje plana i programa Udruge,
-
skrbi za zakonitost rada i ispunjavanje zakonom, ugovorom ili na drugi način preuzetih obveza Udruge,
-
skrbi za pravodobno provođenje odluka i zaključaka Skupštine i Izvršnog odbora,
-
skrbi za pravodobno održavanje sjednica Skupštine i Izvršnog odbora,
-
koordinira i sudjeluje u radu odbora,
-
pomaže predsjedniku u pripremanju materijala za sjednice Skupštine i Izvršnog odbora,
-
radi sve poslove koji su mu stavljeni u nadležnost odlukom Izvršnog odbora, predsjednika i Skupštine,
-
odlučuje o nabavi potrošnog materijala i predmeta sitnog inventara do vrijednosti iznosa prosječne plaće u Republici Hrvatskoj,
-
vodi i čuva zapisnike sa sjednica Skupštine i Izvršnog odbora,
-
vrši upis članova i vodi evidenciju članova,
-
obavlja poslove blagajnika,
-
u suradnji s blagajnikom obavlja poslove iz tekućeg poslovanja,
-
usluge pisanja molbi za ostvarivanje prava iz zakona o socijalnoj skrbi, zakona o zdravstvenom osiguranju, mirovinskom osiguranju i dr.,
-
posredovanje između obiteljske medicine i određenog specijaliste,
-
naročito provodi aktivnosti prema programu koje podupire Grad i Županija, i
-
obavlja i druge poslove iz tekućeg djelovanja Udruge.
Članak 52.
-
Za svoj rad tajnik može biti plaćen.
-
Odlukom Izvršnog odbora sa tajnikom se može zasnovati ugovorni odnos radi profesionalnog vođenja predviđenih poslova, sukladno Zakonu o radu.
Članak 53.
5. Stegovna komisija
-
Stegovna komisija je izabrano tijelo Skupštine koja ima dužnost nadzora o poštivanju i primjeni odredbi ovog Statuta i drugih općih akata Udruge.
-
Stegovna komisija će predlagati stegovne mjere Skupštini, predsjedniku ili Izvršnom odboru, samostalno ili na osnovi pismene prijave, ukoliko utvrdi da je došlo do njihovog kršenja od strane pojedinih dužnosnika, zastupnika i članova Udruge, ako to pojedini članovi svojim ponašanjem ili djelovanjem krnje ugled Udruge i njenih radnih tijela.
-
Stegovna komisija sastoji se od 3 (tri) člana i 1 (jednog) zamjenika, koji također ne moraju biti iz redova zastupnika Skupštine.
-
Izabrani članovi Stegovne komisije između sebe biraju predsjednika, a svoje odluke donose u punom sastavu.
-
Stegovna komisija ima svoj Poslovnik, kojim se pobliže regulira njen rad.
Članak 54.
-
Stegovni postupak pokreće se na prijedlog Izvršnog odbora, predsjednika Udruge i Nadzornog odbora.
-
Stegovne mjere Stegovna komisija je dužna donijeti u roku 30 dana od dana podnesenog prijedloga za pokretanje stegovnog postupka.
Članak 55.
-
Članu Udruge protiv kojeg je pokrenut stegovni postupak mora biti omogućeno da se izjasni o svim činjenicama i okolnostima koje mu se stavljaju na teret.
-
Protiv izrečene stegovne mjere može se podnijeti žalba u roku od 30 dana Izvršnom odboru, ako je podnio Nadzorni odbor, a u ostalim slučajevima Skupštini Udruge.
-
Odluka Izvršnog odbora odnosno Skupštine povodom žalbe u stegovnom postupku je konačna.
POSLOVI PO PROJEKTIMA I PROGRAMIMA
Članak 56.
-
Sukladno odobrenim sredstvima po ugovoru o financiranju projekata i programa zapošljavaju se, po potrebi po ugovoru sukladno Zakonu, voditelji i izvoditelji istih.
IZVORI SREDSTAVA I FINANCIJSKO POSLOVANJE
Članak 57.
-
Udruga ostvaruje sredstva za rad za izvršenje svojih programskih zadataka od:
a) proračuna lokalne samouprave,
b) prihoda igara na sreću,
c) prihoda vlastite djelatnosti,
d) sponzorstva i donacija,
e) članarine i
f) drugih izvora sukladno zakonu.
Članak 58.
-
Materijalno i financijsko poslovanje Udruge i njenih tijela obavlja se u skladu sa zakonskim i drugim propisima na temelju financijskog plana i programa rada.
-
Predsjednik Udruge ima naredbodavno pravo raspolaganja sredstvima Udruge, a tajnik i ostali članovi Izvršnog odbora u okviru ovlasti koje ima daje predsjednik.
-
Novčane i materijalne dokumente, koji se odnose na rukovanje novčanim i drugim materijalnim sredstvima i pravima potpisuje predsjednik, a supotpisuje tajnik ili osoba koju imenuje predsjednik.
Članak 59.
-
Stručne, materijalno financijske poslove za potrebe Udruge obavljaju djelatnici zaposleni u knjigovodstvenom servisu.
-
Izvršni odbor može prema potrebi angažirati i vanjske suradnike.
JAVNOST RADA UDRUGE
Članak 60.
-
Rad Udruge i njenih tijela je javan. Javnost rada osigurava se:
-
otvorenošću i dostupnošću javnosti sjednica Udruge,
-
obavještavanjem i pozivanjem medija na sjednice tijela i radnih skupina,
-
izdavanjem glasila i drugih publikacija, te putem odgovarajućih priopćenja,
-
organiziranjem i obilježavanjem posebnih događanja,
-
javnim objavljivanjem i raspravljanjem o programskoj orijentaciji, operativnom planu i program rada, o financijskim i opisnim izvješćima ostvarenih programa/projekata, te izvješću o radu Udruge,
-
objavom dokumenata Udruge na mrežnoj stranici (www.udruga-gluhih-du.hr),
-
objavom pisanih izvješća o radu i financijskom poslovanju u internim glasilima, te na javnim skupovima (Skupština Udruge i drugi masovni sastanci).
-
O isključenju javnosti odluku donosi tijelo koje saziva sjednicu.
Članak 61.
Pravila o komunikaciji
-
Zbog posebnih komunikacijskih problema s osobama oštećena sluha u Udruzi se mogu primijeniti Pravila o komunikaciji Hrvatskog Saveza gluhih i nagluhih, po kojima se uređuje obveza prisustva tumača na sjednicama tijela Udruge, u kontaktima s vanjskim čimbenicima, te u opremanju poslovnih prostorija Udruge svim mogućim tehničkim, vizualnim i auditivnim pomagalima.
-
Dužnosnicima i djelatnicima Udruge mora biti omogućena izravna komunikacija sa krovnim Savezom, udrugama – članicama Saveza i pojedinim dužnosnicima Udruge, svim raspoloživim sredstvima, neposredno, telefaksom, pisaćim telefonom za gluhe, priključkom kompjutera na Internet i slanje e - pošte i dr.
NAČIN RJEŠAVANJA SPOROVA I SUKOBA INTERESA UNUTAR UDRUGE
Članak 62.
-
U sva upravna i izborna tijela Udruge ne mogu biti birane osobe koje su u bilo kakvom sukobu interesa.
-
Članovi upravnih i izbornih tijela ne smiju javno iznositi i zastupati stajališta suprotna programu Udruge i odlukama Izvršnog odbora o bitnim pitanjima od općeg interesa u djelovanju Udruge.
-
Članovi upravnih i izbornih tijela u svim poslovima od interesa i značaja za Udrugu moraju postupati časno, pošteno, savjesno, odgovorno i nepristrano čuvajući vlastitu vjerodostojnost Udruge.
-
Članovi upravnih i izbornih tijela u obavljanju svoje djelatnosti ne smiju svoj privatni interes stavljati iznad interesa Udruge.
-
Članovi upravnih i izbornih tijela mogu stegovno odgovarati za povredu ponašanja u obnašanju svojih zastupničkih dužnosti određenih ovim Statutom ili drugim aktima Udruge.
-
Stegovni postupak vodi Izvršni odbor.
-
U stegovnom postupku mogu se izreći slijedeće stegovne mjere:
-
opomena,
-
privremeno udaljenje iz pozicije zastupnika Skupštine u vidu suspenzije,
-
trajno isključenje.
-
-
Protiv odluke Izvršnog odbora može se u roku 15 dana, računajući od dana dostave odluke, podnijeti žalba Skupštini.
-
Odluka Skupštine je konačna.
IMOVINA, NAČIN STJECANJA I RASPOLAGANJA IMOVINOM
Članak 63.
-
Imovinu Udruge čine:
-
novčana sredstva koja Udruga ostvaruje uplatom članarina od članova Udruge, dobrovoljnim prilozima i darovima,
-
novčana sredstva koja Udruga stekne, financiranjem programa i projekata iz državnog proračuna kao i proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te iz raznih drugih fondova i/ili priljeva iz inozemnih izvora,
-
nekretnine i pokretne stvari, i
-
druga imovinska prava.
-
-
Udruga može slobodno raspolagati svojom imovinom i koristiti je samo za ostvarivanje ciljeva i obavljanjem djelatnosti određenim ovim Statutom, u skladu sa Zakonom.
Članak 64.
Predsjednik Udruge ima isključivo naredbodavno pravo raspolagati sredstvima i imovinom Udruge, a Skupština donosi načelne odluke o stjecanju nekretnina i njihovom prijenosu, te ovlašćuje Izvršni odbor da donosi konkretne odluke o stjecanju, prenošenju ili otuđenju.
PRESTANAK POSTOJANJA UDRUGE I POSTUPAK S IMOVINOM U SLUČAJU PRESTANKA POSTOJANJA UDRUGE
Članak 65.
Udruga prestaje s radom odlukom Skupštine, ili ukoliko se ne ispune zakonske pretpostavke za daljnji rad Udruge. Odluka Skupštine o prestanku rada Udruge donosi se dvotrećinskom većinom prisutnih članova Skupštine.
Članak 66.
-
U slučaju prestanka rada Udruge, nakon namirenja vjerovnika i troškova sudskog i drugih postupaka, preostala imovina i prava predaje se udruzi , ustanovi ili zakladi koje imaju iste ili slične statutarne ciljeve, sukladno odluci Skupštine.
-
Za vrijeme postupka likvidacije, imovina Udruge ne smije se dijeliti svojim osnivačima, članovima ili udrugama-članicama Udruge, osobama ovlaštenim za zastupanje, zaposlenima ili s njima povezanim osobama.
-
U slučaju prestanka rada, Udruga će ostatak financijskih sredstava iz javnih izvora, u smislu odredbi članka 32. Zakona o udrugama, vratiti u proračun iz kojeg su financijska sredstva dodijeljena.
LIKVIDATOR/ICA DRUŠTVA
Članak 67.
-
Likvidator je fizička ili pravna osoba koju imenuje i opoziva Skupština.
-
Likvidator zastupa Udrugu u postupku likvidacije te se otvaranjem likvidacijskog postupka upisuje u Registar udruga kao osoba ovlaštena za zastupanje Udruge do okončanja postupka likvidacije i brisanja Udruge iz Registra udruga.
-
Likvidator je dužan provesti postupak likvidacije sukladno Zakonu o udrugama. Iznimno, Udruga može provesti skraćeni postupak za prestanak postojanja Udruge sukladno odredbama članka 51. Zakona o udrugama.
-
Skupština može na prijedlog Izvršnog odbora opozvati likvidatora ako ne provodi postupak likvidacije u skladu sa odredbama Statuta i Zakona o udrugama.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 68.
Statut Udruge odnosno izmjene i dopune Statuta donosi Skupština dvotrećinskom većinom glasova od minimalnog broja punopravnih članova potrebnih za donošenje odluka prema čl.37. st.1. , nakon provedene rasprave.
Članak 69.
Inicijativu za izmjene i dopune Statuta može pokrenuti najmanje 1/3 punopravnih članova Udruge.
Inicijativa za izmjene i dopune Statuta podnosi se u pisanom obliku Izvršnom odboru Udruge koji je prijedlog izmjena i dopuna dužan uvrstiti na dnevni red prve sljedeće sjednice Skupštine.
Prijedlog izmjena i dopuna Statuta mora sadržavati novu formulaciju članaka Statuta čije se izmjene i dopune predlažu uz obrazloženje prijedloga.
Ustroj Udruge i donošenje općih akata Udruge uskladit će se s odredbama ovog Statuta najkasnije u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Statuta.
Članak 70.
Ovaj Statut stupa na snagu danom donošenja od strane Skupštine Udruge.
Članak 71.
Stupanjem na snagu ovog Statuta prestaje vrijediti dosadašnji Statut koji je donesen na Skupštini Udruge dana 18. rujna 2015. godine.
Predsjednik:
dr. Ivo Jerković
Dubrovnik, 30. studenog 2023. godine