top of page

O nama

Počeci rada Udruge

Udruga gluhih i nagluhih Dubrovačko-neretvanske županije je dragovoljna socijalno-humanitarna, kulturno-prosvjetna, rekreativna, nestranačka i neprofitna organizacija, koja okuplja osobe oštećena sluha (gluhe, nagluhe i gluhoslijepe), kao i roditelje gluhe djece i mladeži, na području Dubrovačko-neretvanske županije u jedinstvenu udrugu, a u svrhu promicanja svih aspekata kvalitetnijeg života osoba oštećena sluha, u ostvarivanju i zaštiti njihovih pojedinačnih i zajedničkih interesa.

Udruga djeluje u skladu za Zakonom i Statutom na području Dubrovačko-neretvanske županije: grada Dubrovnika, Korčule, Metkovića, Opuzena, Ploča, općina: Blato, Dubrovačko-primorje, Janjina, Konavle, Lastovo, Lumbarda, Mljet, Orebić, Pojezerje, Slivno, Smokvica, Ston, Trpanj, Vela Luka, Zažablje i Župa dubrovačka. 
Na temelju arhivske građe utvrdili smo da su počeci rada organizacije osoba oštećena sluha, kao udruženje građana, zabilježeni davne 1961. godine. Tadašnja predsjednica je bila pok. Neda Oreb a koristio se prostor u Općoj bolnici Dubrovnik, tj. u Staroj bolnici na Odjelu za uho-grlo dr. Johna.

1981. godine aktivnosti Udruge također se odvijaju u podrumu Stare bolnice. Predsjednica je bila dr. Slavica Omrčen Mlinarić koja je svoju dužnost obavljala do 1988. godine, tj. do svoje mirovine kada se preselila u Zagreb. Nova predsjednica do 1993. godine je Jadranka Grbić. Udruga je imala naziv „Općinska organizacija osoba oštećena sluha“ i imala je 45 članova.

1993. godine Udruga koristi prostor u Centru za socijalnu skrb, i svoju dužnost predsjednika obavlja dr. Ivo Jerković. Tada se mijenja naziv Udruge u „Udružba osoba oštećena sluha“. U to poslijeratno vrijeme veliki poticaj za rad i okupljanje članova imali smo od gđe Antonije Roszahegy Nikolić iz Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida Dubrovačko-neretvanske županije.

1997. godine Udruga koristi prostor Grada Dubrovnika u zgradi Starog suda, godinu poslije registrira se u Registar Udruga pod nazivom „Udruga gluhih i nagluhi Dubrovačko-neretvanske županije“.

2006. godine Udruga koristi prostor Grada Dubrovnika bez plaćanja najamnine, u Lapadu na adresi Josipa Kosora br. 30.

2007. godine Udruga koristi još jedan prostor od Općine Župa dubrovačka, bez plaćanja mjesečne najamnine. Prostor se nalazi u Općini Župe na adresi Srebreno b.b. (zgrada od Općine), i koristi se jedan put sedmično, petkom u uredovno vrijeme Udruge.

Kroz povijest Udruga je mijenjala prostore, ali su ostali isti aktivisti. Neki su i danas s nama, a nekih nažalost nema. Nabrojit ćemo one koji su s nama, koji su svojim nesebičnim radom postigli da danas imamo kvalitetnu Udrugu i koji i dalje pomažu u odvijanju aktivnosti Udruge. To su:
Jadranka Grbić, med. sestra na Odjelu za uho-grlo i nos == od 1988. do 1993. predsjednica Udruge, od 1993. do 2006. god. dopredsjednica Udruge, sada je član Nadzornog odbora
Mira Majstorović, radnica u Centru za socijalnu skrb, umirovljenica == tajnica Udruge od 1981. – 2003., sada je član Nadzornog odbora Udruge,
Darinka Jauković, socijalni radnik u mirovini == član Izvršnog odbora od 1981. god., također je izvoditeljica projekta savjetovališta, i
Zdravko Trojanović, službenik u Hrvatskoj pošti, umirovljenik == blagajnik Udruge od 1992. do 2005. godine, sada je član Izvršnog odbora Udruge.

Uz pomoć stručnjaka iz Centra za socijalnu skrb, Vlaha Brangjolice, Darinke Jauković, Mire Majstorović, dr. Mlinarić i m.s. Jadranke Grbić, a vođenjem dr. Iva Jerkovića, koji je sam gluha osoba, te uz suradnju Hrvatskog Saveza gluhih i nagluhih, posebno prof. dipl. defektologa Mirjane Juriše udruga je počela okupljati sve veći broj osoba oštećenog sluha u cilju zaštite njihovog interesa, te pomoći u prevladavanju komunikacijskih barijera.
Od osnivanja Udruge, aktivnosti se nisu mnogo mijenjale. Volonterski su ih obavljali predsjednik, tajnik, blagajnik i članovi Izvršnog odbora. Rad u prostorijama odvijao se jedan put mjesečno u popodnevnim satima, pa na traženje članova tri puta tjedno po tri sata u jutarnjim satima. Od 2003. godine u Udruzi je zaposlen stručni suradnik – tajnik i Udruga započinje sa svakodnevnim radom, osam sati dnevno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gospar Zdravko Trojanović – Trojo počeo je raditi u Udruzi za vrijeme Domovinskog rata 1992. godine kada je dijelio humanitarnu pomoć građanima Grada. Tada je Udruga koristila prostor Audiološke ambulante u Staroj bolnici. Budući je on u djetinstvu izgubio sluh uključio se u  u Udrugu. Tako je zajedno sa m.s. Jadrankom Grbić počeo okupljati osobe oštećena sluha. Kako je tada bio u radnom odnosu, u prostor Audiološke ambulante dolazio je u suprotnoj smjeni. Sjeća se da su osobe oštećena sluha, pretežno starije dobi, dolazile sa čuđenjem i pitanjem 'što on tamo radi'. Nakon objašnjenja i uputa u prava koja ostvaruju osobe oštećena sluha, uključile bi se u Udrugu. Nakon upornog traženja 1997. god. Udruga konačno dobiva stalni prostor i to u zgradi Starog suda. Budući je zgrada bila dosta devastirana od rata, zajedničkim snagama volontera i uz financijsku pomoć Grada Dubrovnika uspjela se popraviti. Udruga je dobila prostor na trećem katu. Kako je to bio zadnji kat, tako su svake malo jače kiše prijetile poplavi i urušavanje krova. Gospar Trojo priča nam da su prostor uredili članovi i volonteri Udruge; gosp. Srećko Lendić donirao je dva velika ormara, dva uredska stola dobiveni su od Odjela za uho-grlo i nos, 12 stolica od Atlanske plovidbe, mali stolić i sat od članova Finke i Ivice Boci, gosp. Toni Margaretić dodijelio se svoje slike koje i danas krase zidove naše Udruge, gosp. Niko Stjepović donirao je 4.000 DEM za potrebe Udruge. Kupio se fotokopirni aparat i televizija sa video playerom za učenje znakovnog jezika. Nažalost, 2004. godine dogodila se i provala, gdje je otuđena televizija sa video playerom i sat sa radiom. Gosp. Trojo sjeća se kako je tada radio kao blagajnik, gđa Mira je bila tajnica a dr. Ivo predsjednik, volontirala je i Ivana Pionić, mlada čujuća osoba. Također sjeća se i pok. Iva Pejdara koji je dolazio i volontirao u radu Udruge.

Od 2024. godine Udruga ima stalno zaposlene dvije osobe. Stanku Grbić Vušić na radnom mjestu administrativne tajnice i Tajanu Biškupić Andolšek na radnom mjestu komunikacijske posrednice. Udruga djeluje u prostorijama u vlasništvu Grada Dubrovnika na adresi Josipa Kosora 30, Dubrovnik, te u prostorijama Općine Župa Dubrovačka na adresi Vukovarska 48, Mlini. U Župi tajnica Udruge na raspolaganju je članovima samo petkom.

Osnovna djelatnost koju Udruga danas obavlja temeljem Ugovora s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike je pružanje usluge osobne asistencije, te ostalih socijalnih usluga, sukladno utvrđenim standardima u pružanju socijalnih usluga i potrebama članstva u lokalnoj zajednici, te načelima deinstitucionalizacije, a koje obuhvaćaju: savjetovanje, pomaganje i edukacije, stručnu potporu u procesima uključivanja u život zajednice, te poticanje razvoja službi podrške u zajednici i alternativnih javnih usluga za osobe oštećena sluha.

Udrugu kontinuirano financijski podržava Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Grad Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska županija, Općina Blato, Općina Župa dubrovačka.
 

Udruga danas

bottom of page